شرکت پیش تنیده آبان 

تلفن : 02188569811 

 شماره واتس آپ و تلگرام : 09352454612

مزایای سقف پیش تنیده :

دیدگاه معماری

 

1- انعطاف‌پذیری پلانهای پیش تنیده

  در سقف های پیش تنیده امکان اجرای دال تخت بدون تیر وجود دارد و با استفاده از تیر می‌توان دهانه‌های بسیار بزرگ را نیز پوشش داد، بدین ترتیب امکان حذف ستون‌های اضافه وهمچنین آویز تیرها وجود دارد. از طرفی بدلیل عدم نیاز به تیر و قاب (در محدوده مجاز آیین‌نامه‌ها) نیازی به هم محور بودن ستون‌ها نمی‌باشد، و با استفاده از سقف پیش تنیده می‌توان پلانهای منحنی و پیچیده معماری را اجرا نمود. بدین طریق امکان استفاده بهینه از فضاهای معماری بدون وجود المانهای مزاحم فراهم می‌گردد.

2-امکان حذف بعضی از المانهای معماری در سقف پیش تنیده

  داشتن سطحی صاف و بدون برآمدگی در زیر و روی سقف و حذف آویز تیرها در سقف پیش تنیده سبب می‌گردد که دیگر نیازی به اجرای سقف کاذب در زیر سقف و همچنین کف‌سازی جهت مسطح کردن روی سقف نباشد که این خود به اجرای راحت‌تر شبکه‌های مکانیکی، برقی و آتش‌نشانی کمک کرده و کارایی سیستم روشنایی را بیشتر می نماید.

3-امکان تغییر طرح معماری سقف پیش تنیده در آینده

  وجود مدول‌های بزرگ و عدم حضور اعضای مزاحم تیر و ستون در پلانها امکان تغییر عملکرد فضاهای معماری در سقف پیش تنیده را در کاربری‌های آینده ممکن می‌کند.

4-اجرای سقف یکپارچه پیش تنیده

  از دیگر مزایای سقف‌های پیش تنیده ، امکان اجرای سقف بصورت یکپارچه در طول 60 متر بدون وجود درز انقطاع می‌باشد. این امر سبب کاهش تعداد درزها و ایجاد سطح هموار با کیفیت مناسب برای بهره برداران می‌گردد.

 

دیدگاه سازه ای در سازه های پیش تنیده

 

1-کاهش وزن سازه پیش تنیده

  در سقف پیش تنیده بدلیل حذف قسمت کششی بتن ضخامت دال کاهش یافته و این امر برکوچک نمودن ابعاد ستونها، دیوارهای برشی و فونداسیون اثر مستقیم می‌گذارد و به همین دلیل تحمل سازه در برابر زلزله بالا می رود.

2-کاهش ارتفاع کل سازه پیش تنیده

  کاهش ضخامت سقف و حذف آویز تیرها سبب کم شدن ارتفاع کل سازه می‌گردد. به نحوی به کمک سقف پیش تنیده که بطور متوسط به ازای هر طبقه 20 سانتیمتر کاهش ارتفاع خواهیم داشت که با احتساب عدم نیاز به سقف کاذب این رقم حداقل به 40 سانتیمتر می رسد. این کاهش ارتفاع منجر به کم شدن نیروی زلزله و تغییر مکان سازه در هنگام زلزله می‌گردد.

3-کاهش تغییر شکل سازه پیش تنیده

  بدلیل شکل خاص قرارگیری کابل در دال پس‌کشیده بصورت سهمی معکوس که سبب ایجاد یک نیروی به سمت بالا در خلاف جهت نیروهای ثقلی می‌گردد، دال پیش تنیده دارای خیز بسیار کمتری نسبت به دال معمولی(غیر پیش تنیده ) هستند.

4-کنترل بهینه ترک و آب‌بندی مناسب در سقف پیش تنیده

  بدلیل اعمال تنش‌های فشاری از دو سمت عمود بر هم در دال پیش تنیده ، ترک در این نوع دالها کمتر و قابل کنترل‌تر است، لذا آب، روغن و سایر مواد شیمیایی که عموما" در پارکینگ وجود دارد امکان نفوذ به دال پیش تنیده را نداشته و همین امر سبب افزایش طول عمر آنها می‌گردد.

 

دیدگاه اقتصادی

 

1-افزایش فضای مفید طبقات

  بدلیل حذف ستون‌های اضافه در پلان پیش تنیده و کاهش ابعاد اعضا به سبب کم شدن بارهای ثقلی به فضای مفید طبقات افزوده می‌گردد. این امر در پارکینگ‌ها سبب اضافه شدن تعداد پارکینگ‌ ها می‌گردد.

2-افزایش طبقات در ارتفاع یکسان

  حذف آویز تیرها و همچنین کاهش ضخامت دال پیش تنیده سبب کاهش فضای غیرمفید طبقات می‌گردد. بدین طریق با حفظ ارتفاع مفید طبقات می‌توان در ارتفاع یکسان تعداد طبقات ساختمان را افزایش داد.

3-کاهش مصالح مصرفی در سقف پیش تنیده

  استفاده از سقفهای پیش تنیده سبب کاهش حجم بتن مصرفی در سقف و اعضا می‌گردد. همچنین استفاده از فولاد با مقاومت بالاتر سبب کاهش میزان آرماتور مصرفی در سقف پیش تنیده شده که این امر اثر بسیاری در کاهش هزینهسازه خواهد داشت.

4-کاهش زمان اجرای سازه پیش تنیده

-  کاهش زمان بدلیل اجرای سریعتر سقف:با توجه به قالب‌بندی آسان سقف پیش تنیده بدلیل حذف آویز تیرها و امکان باز کردن قالب‌بندی‌ها در مدت کوتاه، زمان اجرای ساختمان که قسمتبحرانی آنها عملیات سقف می‌باشد به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد.

-  کاهش زمان بدلیل کاهش حجم عملیات کاری در سازه های پیش تنیده:به سبب حذف تیرها و کاهش تعداد و ابعاد اعضای سازه‌ای، کاهش ارتفاع ساختمان و در پی آن،کاهش عملیات نازک کاری، زمان اجرای ساختمان حدود 25 درصد کاهش می‌یابد.

 

 

 

مطالب مرتبط:

1- معرفی پیش تنیدگی(Pre-stressing)

2-مزایای سقف پیش تنیده به طور خلاصه

3- مقایسه کامل سقف های پیش تنیده و کوبیاکس

4- معرفی پس کشیدگی (Post tensioning) و پیش کشیدگی (Pre tensioning)

مزایای سقف پیش تنیده :

دیدگاه معماری

 

1- انعطاف‌پذیری پلانها

  در سقف های پیش تنیده امکان اجرای دال تخت بدون تیر وجود دارد و با استفاده از تیر می‌توان دهانه‌های بسیار بزرگ را نیز پوشش داد، بدین ترتیب امکان حذف ستون‌های اضافه وهمچنین آویز تیرها وجود دارد. از طرفی بدلیل عدم نیاز به تیر و قاب (در محدوده مجاز آیین‌نامه‌ها) نیازی به هم محور بودن ستون‌ها نمی‌باشد، و با استفاده از این سقف پیش تنیده می‌توان پلانهای منحنی و پیچیده معماری را اجرا نمود. بدین طریق امکان استفاده بهینه از فضاهای معماری بدون وجود المانهای مزاحم فراهم می‌گردد.

2-امکان حذف بعضی از المانهای معماری

  داشتن سطحی صاف و بدون برآمدگی در زیر و روی سقف و حذف آویز تیرها سبب می‌گردد که دیگر نیازی به اجرای سقف کاذب در زیر سقف و همچنین کف‌سازی جهت مسطح کردن روی سقف نباشد که این خود به اجرای راحت‌تر شبکه‌های مکانیکی، برقی و آتش‌نشانی کمک کرده و کارایی سیستم روشنایی را بیشتر می نماید.

3-امکان تغییر طرح معماری در آینده

  وجود مدول‌های بزرگ و عدم حضور اعضای مزاحم تیر و ستون در پلانها امکان تغییر عملکرد فضاهای معماری را در کاربری‌های آینده ممکن می‌کند.

4-اجرای سقف یکپارچه

  از دیگر مزایای این گونه سقف‌ها، امکان اجرای سقف بصورت یکپارچه در طول 60 متر بدون وجود درز می‌باشد. این امر سبب کاهش تعداد درزها و ایجاد سطح هموار با کیفیت مناسب برای بهره برداران می‌گردد.

 

دیدگاه سازه ای

 

1-کاهش وزن سازه

  در این سیستم بدلیل حذف قسمت کششی بتن ضخامت دال کاهش یافته و این امر برکوچک نمودن ابعاد ستونها، دیوارهای برشی و فونداسیون اثر مستقیم می‌گذارد و به همین دلیل تحمل سازه در برابر زلزله بالا می رود.

2-کاهش ارتفاع کل سازه

  کاهش ضخامت سقف و حذف آویز تیرها سبب کم شدن ارتفاع کل سازه می‌گردد. به نحوی که بطور متوسط به ازای هر طبقه 20 سانتیمتر کاهش ارتفاع خواهیم داشت که با احتساب عدم نیاز به سقف کاذب این رقم حداقل به 40 سانتیمتر می رسد. این کاهش ارتفاع منجر به کم شدن نیروی زلزله و تغییر مکان سازه در هنگام زلزله می‌گردد.

3-کاهش تغییر شکل

  بدلیل شکل خاص قرارگیری کابل در دال پس‌کشیده بصورت سهمی معکوس که سبب ایجاد یک نیروی به سمت بالا در خلاف جهت نیروهای ثقلی می‌گردد، این دالها دارای خیز بسیار کمتری نسبت به دال معمولی هستند.

4-کنترل بهینه ترک و آب‌بندی مناسب

  بدلیل اعمال تنش‌های فشاری از دو سمت عمود بر هم در دالها، ترک در این نوع دالها کمتر و قابل کنترل‌تر است، لذا آب، روغن و سایر مواد شیمیایی که عموما" در پارکینگ وجود دارد امکان نفوذ بر این دالها را نداشته و همین امر سبب افزایش طول عمر آنها می‌گردد.

 

دیدگاه اقتصادی

 

1-افزایش فضای مفید طبقات

  بدلیل حذف ستون‌های اضافه در پلان و کاهش ابعاد اعضا به سبب کم شدن بارهای ثقلی به فضای مفید طبقات افزوده می‌گردد. این امر در پارکینگ‌ها سبب اضافه شدن تعداد پارکینگ‌ ها می‌گردد.

2-افزایش طبقات در ارتفاع یکسان

  حذف آویز تیرها و همچنین کاهش ضخامت دال سبب کاهش فضای غیرمفید طبقات می‌گردد. بدین طریق با حفظ ارتفاع مفید طبقات می‌توان در ارتفاع یکسان تعداد طبقات ساختمان را افزایش داد.

3-کاهش مصالح مصرفی

  استفاده از سقفهایPTسبب کاهش حجم بتن مصرفی در سقف و اعضا می‌گردد. همچنین استفاده از فولاد با مقاومت بالاتر سبب کاهش میزان آرماتور مصرفی در سقف شده که این امر اثر بسیاری در کاهش هزینهسازه خواهد داشت.

4-کاهش زمان اجرا

-  کاهش زمان بدلیل اجرای سریعتر سقف:با توجه به قالب‌بندی آسان این گونه سقفها بدلیل حذف آویز تیرها و امکان باز کردن قالب‌بندی‌ها در مدت کوتاه، زمان اجرای ساختمان که قسمتبحرانی آنها عملیات سقف می‌باشد به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد.

-  کاهش زمان بدلیل کاهش حجم عملیات کاری:به سبب حذف تیرها و کاهش تعداد و ابعاد اعضای سازه‌ای، کاهش ارتفاع ساختمان و در پی آن،کاهش عملیات نازک کاری، زمان اجرای ساختمان حدود 255 درصد کاهش می‌یابد.

 

 

 

مطالب مرتبط:

1- معرفی پیش تنیدگی(Pre-stressing)

2-مزایای سقف پیش تنیده به طور خلاصه

3- مقایسه کامل سقف های پیش تنیده و کوبیاکس

4- معرفی پس کشیدگی (Post tensioning) و پیش کشیدگی (Pre tensioning)