شرکت پیش تنیده آبان 

تلفن : 02188569811 

 شماره واتس آپ و تلگرام : 09352454612

معرفی پس کشیدگی (Post tensioning) و پیش کشیدگی (Pre tensioning):

پیش کشیدگی

  بتن پیش کشیده ( پیش تنیده ) بتنی است که کابل های پیش تنیدگی آن قبل از ریختن بتن کشیده شده باشند. در بتن پیش کشیده ( پیش تنیده ) کابل های داخل بتن به بتن چسبیده اند و در واقع کابل بدون غلاف داخل بتن جای می گیرد و بعد از اینکه بتن به مقاومت مشخصه رسید ، کابل ها را از تکیه گاههای دو طرف آزاد کرده و قسمت اضافی بیرون مانده از بتن ( پیش تنیده ) را قطع می نمایند.

  یکی از خاصیت های مهم بتن پیش کشیده ( پیش تنیده ) این است که می توان چندین عضو یک شکل را در آن واحد بین دو تکیه گاه ریخته و پس از گرفتن بتن با قطع کردن کابل های مشترک، آنها را از هم جدا کرد. این کار از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه می باشد، زیرا عمل کشیدن کابل ها برای تمام عضوهای پیش تنیده ی پیش کشیده فقط یکبار انجام می شود همانند تولید قطعات پیش ساخته Hallow-core .

 

 

اعمال نیروی پیش تنیدگی

 

 

پس کشیدگی

  اگر فولاد پیش تنیدگی را بعد از گرفتن و سفت شدن بتن بکشند و یتن تحت تنش دائمی قرار بگیرد ،اصطلاحا بتن را بتن پس کشیده ( پیش تنیده ) می نامند، که به اشتباه به پس تنیده( پیش تنیده ) معروف شده است. نیروی پیش تنیدگی توسط گیره های دو انتهای سازه(Anchorage)از کابل به بتن منتقل می گردد. فولاد پیش تنیدگی نباید قبل از کشیدن به بتن چسبیده باشد، در غیر این صورت امکان کشیدن آن وجود نخواهد داشت. فولادهای پیش تنیدگی را باید در داخل غلاف های پیش تنیده یا مجراهایی که در داخل بتن تعبیه شده است، قرار داد.

 

 

نمایی از سقف پیش تنیده قبل و بعد از بتن ریزی با سیستم انباندد

 

 

مطالب مرتبط:

1-آشنایی با سقف پیش‌تنیده

2-مزایای سقف پیش تنیده

3-مقایسه کامل سقف های پیش تنیده و کوبیاکس

4-معرفی پیش تنیدگی(Pre-stressing)